Search
Close this search box.

Jak uvázat kravatu? (Nejlepší techniky vázání)

Přestože kravata hraje významnou roli ve svátečních dnech i v pracovním životě, mnoho lidí má dnes s jejím nošením problém. Tento jednoduchý proces může být obtížný a komplikovaný, když se o to snažíte každé ráno ve velkém spěchu. Je velmi důležité ji nosit správně, protože se obvykle nosí na formálních místech a ve formálních situacích.

Samozřejmě budete vypadat vážněji a seriózněji. Existuje několik alternativních způsobů vázání a vy si můžete vybrat ten, který vám vyhovuje. Po nalezení možnosti, která je pro vás nejjednodušší a nejpohodlnější, můžete začít s vázáním rychle a bez potíží. Vysvětlíme vám tedy, jak uvázat kravatu krok za krokem a podrobně.

Jak uvázat uzel Four in Hand?

Díky své praktičnosti je styl Four in Hand známý jako nejoblíbenější styl vázání na světě. Protože se provádí bez námahy a zabere krátký čas, budeme se v našem článku věnovat nejprve této metodě, protože technika uzlu Four in Hand je nejrychleji naučenou a nejjednodušší technikou, kterou se můžete mezi vázacími technikami naučit. Uzel Four in Hand je jednou z nejstarších vázacích technik a vázání touto technikou má úzký a dlouhý uzel.

Postup pro uzel Four in Hand

Nyní se podívejte, jak můžete tuto metodu provést krok za krokem:

 1. Nejprve si oblékněte košili a zvedněte její límeček.
 2. Nyní nasaďte kravatu na límec košile tak, aby širší konec kravaty byl blízko vašeho pravého boku. Dbejte na to, aby byl širší konec kravaty delší než tenký konec.
 3. Držte širší konec kravaty pravou rukou a posuňte jej přes tenký konec doleva.
 4. Poté uchopte širší konec kravaty za tenký konec a posuňte jej na druhou stranu.
 5. Podobně proveďte další kolo tak, že širší konec přiložíte k menšímu konci.
 6. Nyní budete mít téměř uzel. Vezměte širší konec kravaty ze zadní strany vytvořeného uzlu a poté jej stáhněte dolů tak, že jej protáhnete smyčkou vytvořenou vepředu. Zkrátka provlékněte širší konec kravaty uzlem.
 7. Nakonec uzel mírně utáhněte a trochu jej přitiskněte ke krku. To je vše. Nyní máte kravatu uvázanou uzlem Four in Hand.

Jak uvázat poloviční windsorský uzel?

Existují dva typy windsorských uzlů, poloviční a úplný windsorský. Poloviční uzel Windsor je podobný uzlu Windsor, ale je jednodušší. Poloviční uzel Windsor, který má trojúhelníkový tvar, se obecně upřednostňuje u košil s otevřeným límcem nebo klasickým límcem. Poloviční uzel Windsor je větší než uzel Four in Hand a má méně složitou techniku než plný uzel Windsor.


Poloviční windsorský uzel je symetrický trojúhelníkový uzel vhodný pro slavnostní příležitosti. Tento typ uzlu je ideální pro většinu typů kravat. Je však třeba poznamenat, že pro tento typ uzlu budou nejvhodnější tenké a lehké tkaniny. Jakmile se naučíte techniku polovičního windsorského uzlu a začnete ji rychle provádět, můžete snadno provádět techniku plného windsorského vazby, což je také náš další název.

Postup pro poloviční windsorský uzel

Zde je uveden postup pro poloviční windsorský uzel:

 1. Nejprve přehněte širší konec kravaty, kterou jste si navlékli na límec, přes užší konec a posuňte ho na opačnou stranu.
 2. Poté vytáhněte široký konec ze zadní strany úzkého konce směrem nahoru a snažte se neporušit úhel.
 3. Přetáhněte široký konec kravaty dopředu přes úzký konec. Poté jej přehněte přes zadní stranu začínajícího uzlu a posuňte jej doleva.
 4. Nyní přehoďte širší konec na užší konec. Širší konec kravaty přeneste zpět na druhou stranu a poté jej vytáhněte ze zadní části tvořícího se uzlu.
 5. Nakonec prostrčte širší konec kravaty uzlem vpředu a jemně stiskněte uzel, který jste vytvořili.

Jak uvázat plný windsorský uzel?

Úplný windsorský uzel se většinou používá na oslavách a ve výjimečné dny, protože vypadá elegantněji. Úplný windsorský uzel je o něco složitější typ uzlu než uzel „čtyři v ruce“. Pokud však chcete, aby vaše kravata vypadala větší a objemnější, bude pro vás plný windsorský uzel tou nejlepší volbou. Ačkoli se vytvoření úplného windsorského uzlu zdá být poněkud složité, k jeho vytvoření stačí schovat poslední knoflík na košili. Pokud zvládnete techniku polovičního windsorského uzlu, zvládnete velmi rychle i techniku úplného windsorského uzlu.

Stačí jen pár doplňků a poloviční windsorský uzel se změní v úplný windsorský uzel. Kravaty vyrobené technikou úplného windsorského uzlu mají skvělou strukturu. Bude pro vás lepší, když dáte přednost košilím s děleným límcem, jako je italský límec nebo límec Windsor, protože jsou více orientální, nebo můžete zvolit kravatu na krk.

Postup vázání úplného windsorského uzlu

Nyní můžete postupovat podle níže uvedených kroků, abyste si udělali plný windsorský uzel:

 1. Za prvé, na rozdíl od metody „čtyři v ruce“ ponechte při navlékání kravaty na límec v plném windsorském uzlu jeden konec delší, protože široký konec kravaty budete muset dvakrát omotat kolem úzkého konce.
 2. Jakmile je kravata na límci košile, vezměte široký konec kravaty, který jste dali na druhou stranu, a jemně jej přehněte přes úzký konec.
 3. Jemně vytáhněte široký konec kravaty ze zadní strany tenkého konce směrem nahoru, aniž byste narušili látku a úhel.
 4. Nyní přehněte široký konec kravaty přes úzký konec a vysuňte jej dopředu. A pak uvidíte, že se vytvořil malý uzel; za uzlem, který se začíná tvořit, posuňte široký konec na druhou stranu.
 5. Pokud se vám to podařilo, nebudete mít s tímto krokem žádné potíže. Stejný krok zopakujte i na levé straně, abyste z polovičního windsorského uzlu, který jste vytvořili, udělali plný windsorský uzel.
 6. Nakonec levou rukou uchopte uzel, který jste dokončili v minulém kole, a provlékněte jej širokým koncem kravaty. Uzel mírně stiskněte a pak se podívejte do zrcadla, protože nyní máte skvělý úplný windsorský uzel.

Rada na závěr

V tomto článku jsme vám řekli, jak si uvázat kravatu. Existuje mnoho způsobů vázání, ale dnes jsme se podělili o tři nejpreferovanější techniky. Nejjednodušší z nich je technika „čtyři v ruce“, a pokud se chystáte vázat poprvé, bude pro vás jednodušší začít touto technikou. Můžete se také podívat na videonávody. Nezapomeňte, že kravata je něco, co se musí používat na formálních místech, a znalost vázacích technik pro vás bude velmi důležitou informací.